0 0,00 

Cart

No products in the cart.

Żarówka rtęciowa do terrarium – kompaktowe źródło światła 3w1

żarówka rtęciowa dla gadów

Pisaliśmy już na naszym blogu na temat żarówek grzewczych i UVB oraz o ich zastosowaniu w terrarium. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę, iż niektóre gady w tym żółwie lądowe, potrzebują wyjątkowo dużej dawki promieniowania UV. Niekiedy zwykłe „spiralki” nie dają wystarczających osiągów. Tym samym można je zastąpić innym źródłem światła jakim jest – żarówka rtęciowa do terrarium!

Wysokiej jakości lampy rtęciowe tworzą wyspę ciepła emitując jednocześnie promieniowanie UVB i UVA w dużo większym zakresie niż zwykłe świetlówki spiralne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwierzęta terrariowe wybierają strefę ciepła w jakiej chcą przebywać przy jednoczesnym stałym dostępie promieniowania.

Żarówka rtęciowa UVB żarówka rtęciowa do terrarium
żarówka rtęciowa do terrarium

Żarówka rtęciowa do terrarium rozwiązuje, więc problem kilku źródeł światła w jednym zbiorniku, na które czasem nie ma miejsca lub mają różną moc oraz żywotność (dzienna, UVB, grzewcza). W ten sposób możemy dostarczyć przy użyciu tylko jednego źródła światła wszystkie niezbędne fale UV. Jest to idealne rozwiązanie dla żółwi lądowych, gdyż przy dostosowaniu temperatury ciała otrzymują jednocześnie sporą dawkę UVB. Także początkowo wydatek może wydawać się większy, ale tak naprawdę można zaoszczędzić kupując żarówkę o dłuższej żywotności oraz jedną oprawę 🙂

Jak już pisałem wyżej emisja fal UV w lampie żarowo-rtęciowej jest dużo wyższa niż w przypadku tradycyjnych żarówek kompaktowych czy świetlówek (potocznie nazywanych jarzeniówką) dlatego istnieje możliwość zamontowania lamy na dużo wyższej wysokości, co korzystnie wpływa na wygląd terrarium i jednocześnie zwiększa obszar grzewczy. Nie mniej jednak, zawsze kupując żarówkę należy sprawdzić na jakiej wysokości dane źródło światła zapewni konkretnym gadom promieniowanie UVB w wystarczającej ilości. Jest to szczególnie ważne, gdyż np. inną wartość dostarczanego promieniowania powinny otrzymywać żółwie lądowe a inną kameleony.

Najczęściej producenci oznaczają moc żarówek względem wytwarzania UV oraz temperatury. Tak więc jeśli np. na wysokości 30cm od podłoża mamy max wykorzystanie UVB powinniśmy umieścić lampę na tej wysokości dla żółwia lądowego. Taki wykaz można znaleźć np. na stronie producentów, w instrukcji obsługi czy na kartonowym opakowaniu żarówki. Poniżej zamieszczam informację od Exoterry w formie obrazów. Warto się z nimi zapoznać.

żarówka dla gadów rtęciowa

Trzeba pamiętać też im niżej jest źródło światła tym pod samą żarówką jest cieplej, natomiast zwierzęta same potrafią regulować swoją temperaturę ciała odpowiednio ustawiając się do źródła światła. Krótko mówiąc, jeśli nawet pod samą żarówką będzie 35C to zwierzę samo zdecyduje w którym miejscu się położy tak, aby otrzymać odpowiednią ilość UV 🙂     

Jakie jeszcze plusy ma żarówa rtęciowa? Promieniowanie UV pobudza syntezę witaminy D3, wzbudza apetyt, pomaga rozpoznawać otoczenie, poszukiwać pożywienie oraz zwiększa witalność i aktywność zwierzęcia. Tym samym daje poczucie komfortu i zmniejsza stres u gadów, który często występuję w momencie zmiany „miejsca zamieszkania”.

Żarówka rtęciowa do terrarium ma również inne zalety np. nie wymaga statecznika. Zamiast niego, jest wyposażona w żarnik, podobnie jak w tradycyjnej żarówce. Żarnik jest włączony szeregowo z jarznikiem i w lampach tego typu pełni rolę statecznika. Jarznik jest źródłem światła zawierającego linie widmowe rtęci o dużym poszerzeniu ciśnieniowym. Część tych linii leży w obszarze ultrafioletu. Czasem więc może się wydawać, że żarówka miga przy pierwszym uruchomieniu i sprawiać wrażenie zepsutej. Jest to jednak proces naturalny i polega na swoistym „wypalaniu” się żarówki, aby w pełni spełniała swoją rolę. Trzeba również pamiętać, iż lampy tego typu muszą działać od włączenia min. 2h, w przeciwnym wypadku można ją uszkodzić. Dlatego zalecamy podłączenie jej pod włącznik czasowy (programator).

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt, o którym część hodowców zapomina. A mianowicie każda żarówka również rtęciowa UV mimo, iż świeci światłem dziennym traci swoje właściwości, czyli przestaje po jakimś czasie wytwarzać promieniowanie ultrafioletowe. Jest to oczywiście zależne od producenta i jakości, ale najczęściej po 8-12 miesiącach trzeba taką żarówkę wymienić, gdyż gadom nie dostarcza już wymaganej ilość UV. To trochę jak z baterią w telefonie. Ilekroć go ładujemy zmniejsza się jej żywotność. 🙂 I należy o tym pamiętać. Dobrze jest więc zachować sobie paragon, aby pamiętać o dacie zakupu lub określić sezonowość wymiany żarówek, np. na jesień.

O zastosowaniu żarówek metahalogenowych piszemy w innym poście tutaj. Zapraszamy do śledzenia nas na Instagramie oraz na FB!  

Może to Cię zainteresuje?